Bydlení

Domov se zvláštním režimem je umístěný v 2. poschodí Domova seniorů Hranice v pavilonu 2. Vzhledem k cílové skupině je jeho vstup opatřený kódovacím systémem a u vstupních dveří je umístěn zvonek.

Domov poskytuje ubytování v 9 jednolůžkových a 11 dvoulůžkových pokojích, které jsou ve většině případů s balkóny. Každé dva pokoje mají k dispozici společné bezbariérové sociální zařízení na chodbičce před pokoji. Soukromí uživatelů je na dvoulůžkových pokojích zajištěno závěsem.

Veškeré změny v ubytování se vždy uskutečňují na přání uživatele nebo opatrovníka s ohledem na momentální kapacitu a možnosti domova. Tuto změnu lze uskutečnit pouze se schválením ředitelky nebo jejího zástupce. Požadavek ke stěhování na jednolůžkový nebo na dvoulůžkový pokoj podává uživatel prostřednictvím vedoucí oddělení sociálním pracovnicím, které jej písemně zanesou do seznamu zájemců o jednolůžkový nebo dvoulůžkový pokoj.

Pokoje jsou vybaveny funkčním moderním nábytkem, jehož součástí je také uzamykatelný noční stolek a skříň se zabudovaným trezorem. Po dohodě s vedením domova si může uživatel umístit na pokoji vlastní obraz, květiny, televizi, rádio, křeslo, chladničku apd. U každého lůžka je funkční centrální signalizace, prostřednictvím které si může senior přivolat personál. Každý pokoj je uzamykatelný. Dále je k dispozici bezplatné připojení k internetu na pokojích uživatelů.

Stravování

Strava je připravována v kuchyni Domova seniorů a je do Domova se zvláštním režimem přivážena prostřednictvím nahřívacích vozíků.

Jídelníček sestavuje nutriční terapeut, který v případě potřeby přichází na oddělení a provádí individuální konzultace s klienty. Strava je svým složením, množstvím a úpravou přizpůsobena věku a zdravotnímu stavu. O dietním stravování rozhodne lékař a uživatel si podle jeho doporučení může zaplatit dietní stravu (diabetickou, šetřící, vegetariánskou, bezmléčnou).

Uživatel má možnost výběru v pracovní dny na oběd ze dvou druhů pokrmů a při večeři ze tří druhů pokrmů. K tomu, aby byl uživatelům usnadněn výběr pokrmů, slouží jako názorná pomůcka obrázkový katalog stravy. Pokrmy jsou v pravidelných intervalech servírovány v jídelně nebo v pokojích uživatelů (s ohledem na jejich momentální zdravotní stav a náladu). Pokud uživatelům daný čas nevyhovuje, musí být zvolena vyhovující alternativa.

Uživatelé mají celodenně k dispozici v termonádobkách tekutiny. V Domově seniorů je zřízena Stravovací komise, jejímiž členy je nutriční terapeut, vedoucí úseku sociální a zdravotní péče, které se mohou zúčastnit uživatelé DZR.

Doporučená doba podávání jídla:

snídaně8:00 h
svačina9:30 h
oběd11:45 h
svačina14:45 h
večeře17:30 h
II. večeře19:30 h (diabetici)

Po dohodě s personálem lze podávat stravu i mimo stanovenou dobu. Tolerance podávání hlavních jídel je 1,5 hod.